Zahraniční bilaterální programy

Jižní Korea

Jižní Korea, s ohledem na vlastní bezpečnostní situaci a legislativní omezení týkající se vývozu zbraní do aktivních konfliktů, poskytuje Ukrajině především neletální vojenskou, humanitární a finanční pomoc. Pomoc se soustředí na vybavení pro odminování, vojenské lékárničky, plynové masky a další obranný materiál. Soul také přislíbil významné finanční prostředky na dlouhodobou rekonstrukci a rozvoj Ukrajiny.

Výška podpory

Finanční
2,13 mld. EUR
Humanitární
0,14 mld. EUR
Vojenská
0,02 mld. EUR

Nizozemsko

Nizozemsko patří mezi nejodhodlanější a nejinovativnější podporovatele Ukrajiny. Je lídrem v tzv. “letecké koalici” pro dodávky stíhaček F-16 a jejich výcvik. Nizozemská podpora je komplexní a zahrnuje významné příspěvky v oblasti vojenského vybavení, finanční pomoci a humanitárních projektů. Nizozemsko také aktivně podporuje mezinárodní vyšetřování válečných zločinů spáchaných na Ukrajině a sídlí zde Mezinárodní trestní soud.

Výška podpory

Finanční
0,83 mld. EUR
Humanitární
0,26 mld. EUR
Vojenská
4,44 mld. EUR

Francie

Francie poskytuje Ukrajině významnou vojenskou, finanční a humanitární pomoc. Francouzská vojenská podpora zahrnuje dodávky pokročilých zbraňových systémů, jako jsou samohybné houfnice Caesar, střely s plochou dráhou letu SCALP a systémy protivzdušné obrany. Francie se také aktivně podílí na výcviku ukrajinských vojáků a hraje důležitou roli v diplomatických snahách o řešení konfliktu. Prezident Macron byl jedním z iniciátorů myšlenky možné přítomnosti západních vojsk na Ukrajině.

Výška podpory

Finanční
1,93 mld. EUR
Humanitární
0,31 mld. EUR
Vojenská
1,70 mld. EUR

Polsko

Polsko hraje od prvního dne invaze klíčovou roli jako hlavní logistický uzel pro mezinárodní pomoc směřující na Ukrajinu a jako země, která přijala největší počet ukrajinských uprchlíků. Kromě humanitární pomoci poskytlo Polsko také značnou vojenskou podporu, zejména v počáteční fázi války, kdy dodalo velké množství tanků a dělostřelectva ze sovětské éry. Polsko je silným hlasem podporujícím Ukrajinu na mezinárodních fórech, zejména v EU a NATO.

Výška podpory

Finanční
1,73 mld. EUR
Humanitární
0,36 mld. EUR
Vojenská
3,00 mld. EUR

Německo

Německo je po Spojených státech druhým největším poskytovatelem pomoci Ukrajině na světě. Po počátečním váhání se stalo klíčovým dodavatelem vojenského vybavení, včetně systémů protivzdušné obrany, tanků a dělostřelectva. Německá podpora je komplexní a zahrnuje také významnou finanční pomoc pro ukrajinský státní rozpočet a rozsáhlou humanitární pomoc. Německo se rovněž aktivně podílí na výcviku ukrajinských vojáků a hraje důležitou roli v diplomatických jednáních a sankční politice EU.

Výška podpory

Finanční
7,11 mld. EUR
Humanitární
2,12 mld. EUR
Vojenská
17,69 mld. EUR

Norsko

Norsko poskytuje Ukrajině významnou a dlouhodobou podporu, která je financována především prostřednictvím víceletého Nansenova programu. Tento program zajišťuje předvídatelnost a flexibilitu pomoci, která zahrnuje vojenskou, civilní a humanitární podporu. Norsko se zaměřuje na oblasti, kde může nabídnout specifické odborné znalosti, jako je energetika, správa přírodních zdrojů a odminování. Norská pomoc je úzce koordinována se severskými a dalšími evropskými partnery.

Výška podpory

Finanční
1,11 mld. EUR
Humanitární
0,51 mld. EUR
Vojenská
3,73 mld. EUR

Spojené Království

Spojené království je jedním z nejvýznamnějších a nejaktivnějších spojenců Ukrajiny. Jeho podpora je komplexní a zahrnuje vojenskou, finanční i humanitární pomoc. Londýn byl první evropskou zemí, která začala dodávat Ukrajině smrtící zbraně.

Klíčovou iniciativou je operace INTERFLEX, největší výcvikový program pro ukrajinské rekruty vedený Spojeným královstvím a mezinárodními partnery. Britská vláda také aktivně prosazuje sankce proti Rusku a využívá diplomatické kanály k mobilizaci mezinárodní podpory pro Ukrajinu.

Výška podpory

Finanční
5,31 mld. EUR
Humanitární
0,46 mld. EUR
Vojenská
9,06 mld. EUR

Kanada

Kanada od začátku ruské invaze poskytuje Ukrajině komplexní a rozsáhlou podporu, která zahrnuje finanční, humanitární, rozvojovou a vojenskou pomoc. Kanadská vláda úzce spolupracuje se svými mezinárodními partnery, aby zajistila koordinovanou a efektivní reakci na agresi.

Důležitou součástí kanadské vojenské pomoci je operace UNIFIER, v jejímž rámci kanadské ozbrojené síly poskytují výcvik ukrajinským vojákům, a to již od roku 2015. Podpora se zaměřuje také na posilování ukrajinské ekonomické stability a odolnosti, včetně poskytování půjček a záruk.

Výška podpory

Finanční
3,84 mld. EUR
Humanitární
0,39 mld. EUR
Vojenská
4,95 mld. EUR

Japonsko

Japonsko poskytuje Ukrajině významnou podporu prostřednictvím různých programů. Japonská agentura pro mezinárodní spolupráci (JICA) realizuje konkrétní pomocné projekty zaměřené na obnovu země.

V dubnu 2025 poskytlo Japonsko grant ve výši 8,8 miliard jenů na nouzovou obnovu, která zahrnuje humanitární odminování, energetické služby, zdravotnictví a infrastrukturu. Již dříve v roce 2022 poskytlo půjčku 13 miliard jenů na podporu hospodářských reforem, včetně demonopolizace a boje proti korupci.

Japonská pomoc je koordinována s mezinárodními partnery, zejména skupinou G7, a zaměřuje se na jak okamžité humanitarní potřeby, tak dlouhodobou obnovu a reformy země.

Výška podpory

Finanční
9,18 mld. EUR
Humanitární
9,18 mld. EUR
Vojenská
0,06 mld. EUR

Dánsko

Dánsko projevuje solidaritu s Ukrajinou prostřednictvím mnohostranné a dlouhodobé podpory poskytované bilaterálně i ve spolupráci s partnery a spojenci. Dánsko vede mezi zeměmi podle podílu HDP věnovaného na pomoc, s 2,32% HDP (údaje z období leden 2022 – únor 2025)

Podpora je koordinována prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí a agentury Danida a zahrnuje jak vojenskou, tak civilní pomoc. Součástí je také tzv. “dánský model”, který posiluje výrobní kapacity Ukrajiny a zrychluje dodávky vojenského materiálu.

Dánsko aktivně spolupracuje s dalšími spojenci, včetně Norska, Švédska, Islandu a Kanady, a realizuje partnerství Mykolaiv-Dánsko.

Výška podpory

Finanční
6,84 mld. EUR
Humanitární
0,53 mld. EUR
Vojenská
2,99 mld. EUR
Naši partneři
Propojujeme byznys a technologie pro
silnější ukrajinsko-českou spolupráci.
© 2025 Business klub Ukrajina. Všechna práva vyhrazena.
Staňte se členem Business klubu Ukrajina.
Propojte se s dalšími podnikateli!
Pro přijetí do klubu žádáme zájemce o vyplnění čestného prohlášení (ke stažení níže). Bez vyplnění čestného prohlášení a splnění podmínek v něm uvedených, nemůže být uchazeč o členství do Klubu přijat. Čestné prohlášení slouží pro zajištění maximální možné kredibility Business klubu Ukrajina jako platformy a zamezení nežádoucí reputační újmy členů Klubu v případě, že by se členem Klubu stala společnost s potenciálem způsobit reputační újmu Klubu a jeho členům.

V případě, že nedisponujete platným digitálním certifikátem pro podpis, prosíme o zaslaní vytištěného, vyplněného a podepsaného čestného prohlášení na adresu:

Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1.

Obálku označte slovy „Business klub Ukrajina 51500.“

      Sektor působnostiㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ
      V případě nefunkčního formuláře je možné přihlášku zaslat na emailovou adresu: ukrajina@mpo.cz
      Čestné prohlášení zde ke stažení