
Veletrh a konference URBIS, který se letos konal v Brně, opět potvrdil svou pozici unikátní platformy pro vzdělávání samospráv, výměnu informací a komunikaci mezi veřejným, akademickým a komerčním sektorem. Akce, která zaznamenala po loňské změně koncepce růst a zvýšila svou mezinárodnost, se stala zdrojem inovací a řešení pro zlepšení života v obcích a městech, přičemž klade důraz na témata jako energetická soběstačnost, chytrá mobilita, digitální komunikace a využití umělé inteligence ve veřejné správě.
Silná mezinárodní účast a podpora ministerstev
URBIS 2025 se konal za podpory několika českých ministerstev, včetně Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj,a dalších. Tato podpora, společně s desítkami dalších institucí, podtrhuje význam akce pro Českou republiku.
Ukrajinská přítomnost
Letošní ročník URBISu byl doplněn silnou mezinárodní účastí, a to včetně významné delegace z Ukrajiny. Zástupci ukrajinských firem, vedených Techosystémem a Ukrajinskou obchodní a průmyslovou komorou, se aktivně zapojili do veletrhu a konference. Mezi ukrajinskými společnostmi, které se prezentovaly, byly: SelpMe, 3D UTU, Flowdy AI, Revisior, SolarGaps, Recycle, ECOFACTOR, GetOrder.Biz, Beholder, Tova Industries, Geodesic.Life, Doc UA LLC, UAPAY fintech, ZMIST, Veller LLC, IZOTOP, a Eltrino.
Tato přítomnost ukrajinských inovátorů a firem na URBISu je klíčová pro sdílení zkušeností, navazování partnerství a hledání řešení pro obnovu a rozvoj ukrajinských měst. Delegaci dále posílila účast zástupců z Moldavksa a Balkánských zemí, což podtrhlo regionální význam akce.
Pohled do programu a klíčová témata
Hlavní konferenční program nabídl strategické diskuse o roli měst jako tahounů inovací a soudržnosti, s kulatými stoly primátorů statutárních měst a ministrů. Zvláštní pozornost byla věnována tématům jako komunitní energetika, využití umělé inteligence, sociální inovace, participace dětí a mladých lidí ve veřejném prostoru, a budování měst přístupných pro všechny generace. Projekt Nového evropského Bauhausu (NEB-STAR) ukázal, jak propojit krásu, udržitelnost a inovace, a diskuse o Civic Tech se zabývala digitálními nástroji pro podporu občanské participace, včetně pohledu z Ukrajiny. Závěrečný den se soustředil na digitální řízení měst, využití digitálních dvojčat, senzorů a AI, a na „evidence-based“ rozhodování.
Úspěch letošního URBISu, s jeho širokou škálou vystavovatelů (přes 200 firem a institucí) a téměř 400 řečníky z Česka i zahraničí (například ze Španělska, Německa, Norska, USA nebo Velké Británie), naznačuje, že akce bude i v příštím roce pokračovat v budování této důležité platformy. Účastníci načerpali nové podněty, sdíleli zkušenosti a rozšířili síť svých kontaktů, což je pro rozvoj chytrých a udržitelných měst nezbytné.